Radikální léčba bércových vředů
Radikální léčba se nezaměřuje přímo na bércové vředy, tedy na práci s již vzniklou ránou, ale na řešení příčin vzniku nehojících se ran.
V tomto případě jde o chirurgické odstranění křečových žil (varixů). Zda jde podstoupit tuto léčbu musí vždy posoudit odborný lékař. V mnoha případech se však stává, že po odstranění křečových žil a správném dodržování péče o pokožku, se bércové vředy zahojí a už se nevrací.
U těžkých forem poškození žilního systému a funkčnosti chlopní, zejména po opakovaném prodělání hlubokých žilních zánětů (flebotrombóz) není radikální řešení možné či účinné.
V každém případě práce s ránou bércových vředů je stejná jako u výše uvedeného postupu konzervativní léčby.
Jak se postupuje u autotransplantace?
Aototransplace (přenesení vlastní kůže pacienta) se v poslední době velmi doporučuje. Může urychlit hojení rány, léčba se zkrátí a pacient se může vrátit k běžnému životu.
Jde vlastně o dvojfázovou léčbu, kdy příprava je shodná nebo velmi podobná s konzervativní metodou léčby a představuje první fázi.
Druhá fáze, samotná autotransplantace se provádí v celkové anestezii na chirurgickém oddělení. Na ošetřenou ránu se po odstranění granulace (za předpokladu, že spodina je čistá), nanese kožní štěp odebraný pacientovi z vhodného místa na jeho těle. Chvíli trvá, než se vše náležitě spojí a kožní defekt je definitivně vyřešen. Z toho důvodu pacient podstupuje léčbu na specializovaném pracovišti asi s dvoutýdenní hospitalizací.
Autotransplantace je jednou z nejefektivnějších forem léčby chronických nehojících se ran, zejména bércových vředů.